فروش در اینستاگرام ، آموزش شروع یک تجارت میلیونی

فروش در اینستاگرام ، یکی از کارهایی است که در سال های گذشته به لطف این شبکه اجتماعی محبوب و پر طرفدار در ایران ، رونق بسیار خوبی گرفته است و باعث شده تا افراد زیادی از این طریق صاحب شغل شده و امرار معاش کنند.

طبق تحقیقات انجام شده توسط تیم بازاریاب دات کام ، متوسط درآمد افرادی که به فروش محصول در اینستاگرام مشغول هستند ، عددی بین 7 تا 20 میلیون تومان است. فروش  و راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام  با وجود 20 میلیون کاربر ایرانی ، فرصت فوق العاده ای برای همه کسانی است که میخواهند ، وضعیت مالی خودشان و کسب و کارشان را متحول کنند.

اکنون که شما این مطلب را میخوانید ، حتما وجود چنین فرصتی را جدی گرفته اید و از این بابت به شما تبریک میگوییم. حال سوال اصلی اینجاست ؟ چطور باید شروع کنیم و به چه نکاتی باید توجه کنیم تا در نهایت موفق شویم؟

فروش در اینستاگرام ، از کجا و چگونه ؟

فروش در اینستاگرام در نگاه اول خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر میرسد. اکثر افرادی که با این دید یک پیج راه اندازی میکنند ، به خاطر نبود اطلاعات درست ، اشتباهات و ساده گرفتن این کار ، با شکست مواجه میشوند. اولین نکته ای که معمولا در مشاوره های خصوصی به افرادی که میخواهند بازاریابی شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام را شروع کنند ، میگویم ، این است که اگر میخواهید در بازاریابی و فروش در شبکه های اجتماعی موفق شوید باید آن را مانند کارهای دیگر جدی بگیرید.

instagram sale

بعد از خواندن مقاله  فروش در اینستاگرام ، چه چیزهای را یاد خواهید گرفت ؟

 • از کجا شروع کنم ؟
 • اگر میخواهید به شما و پیجتان اعتماد کنند ، این نکات را قبل از شروع رعایت کنید.
 • اگر فروش میخواهید ، محتوای حرفه ای منتشر کنید .
 • تبلیغات درست ، عامل موفقیت شما
 • چرا کسب و کار من در اینستاگرام ، نتیجه نمیگیرد؟

 

instagram sale

از کجا شروع کنم ؟

قدم اول برای فروش در اینستاگرام راه اندازی یک پیج  و تکمیل پروفایل و رسیدگی به تنظیمات مربوط به امنیت پیج است. اگر در این مورد اطلاعات ندارید ، پیشنهاد میکنم سری به مقاله ی راه اندازی پیج اینستاگرام ( راهنمای راه اندازی کامل پیج اینستاگرام ) بزنید .

تااینجا ، ما فرض را بر این میگیریم که شما محصولی برای ارائه مشتری دارید و میخواهید با راه اندازی یک پیج فروشتان را اینستاگرام آغاز کنید. اما بد نیست کمی در مورد انتخاب محصول نیز برای افرادی که میخواهند کسب و کاری را راه اندازی کنند صحبت کنیم .

اگر علاقه مند هستید که کسب و کار خودتان را راه اندازی و محصولی را برای فروش انتخاب کنید ، پیشنهاد میکنم سری به بخش ایده های کسب و کار  بزنید. در این بخش ایده هایی وجود دارند که با توجه به آنها میتوانید کارتان را شروع کنید. اما در حال حاضر سوالاتی که ممکن است ذهن شما را مشغول کرده باشد اینها هستند .

فالو کنید

با پولی که دارم چه کاری را میتوانم شروع کنم ؟

بسته به بودجه ای که دارید میتوانید کارهای مختلفی انجام دهید. اگر بودجه ی شما به اندازه 200 تا 300 هزار تومان است کارهایی مانند تولید و فروش بدلیجات ، فروش تی شرت ، چاپ روی تی شرت  و از این دست کارها که بعضا سود بسیار زیادی نیز دارند را شروع کنید.

این عدد شاید کمترین بودجه ی لازم برای شروع یک کسب و کار باشد. کمال گرایی را کنار بگذارید و از کمترین امکانات شروع کنید. اگر کمی در مورد داستان های کسب و کارهای بزرگ بخوانید خواهید فهمید که همه آنها از کمترین امکانات شروع کردند اما بیشترین تلاش را روی کاری که انجام میدادند پیاده کردند.

اگر میخواهید در زمینه فروش در اینستاگرام نتیجه بگیرید ، کمی فکر کنید و ببینید با چه امکاناتی میتوانید شروع کنید ؟ چه مهارتی دارید ؟  چه محصولی را میتوانید بفروشید؟  آیا میتوانید برای فلان دوست و یا فامیل که فروشگاه فیزیکی دارد ، محصولش را بفروشید و درصد خودتان را بردارید ؟ مطمئن هستم یا این سوالات به فکر فرو رفته اید . این ها را گفتم تا به این جمله برسم … اگر واقعا بخواهید که شروع کنید ، راه آن را پیدا خواهید کرد ! در غیر این صورت فقط بهانه می آورید و متاسفانه بهشت را به بها میدهند ، نه به بهانه!

کدام کار درآمد بهتری دارد ؟

کار بد و خوب نداریم. هر کاری را اگر به بهترین نحو انجام دهید ، درآمد خوبی به شما میدهد. برای اکثر افرادی که میخواهند کسب و کار اینستاگرامی خودشان را راه بیاندازند ، همیشه مرغ همسایه غاز است  و این موضوع خیلی مرا ناراحت میکند.

دلیلش هم این است که چنین افرادی فقط و فقط به کارهای دیگران نگاه میکنند و در مورد پولی که در میآورند حرف میزنند اما این سوال را هیچوقت از خودشان نمیپرسند که پشت این درآمد خوب ، چه تلاشها و زحماتی وجود دارد؟ و مهم تر از این ، هیچگاه از خودشان نمیپرسند که اگر بخواهند وارد کار فلان شخص بشوند ، آیا میتوانند سختی ها و زحمات آن کار را تحمل کنند ؟ اصلا به آن کار علاقه دارند ؟

اگر میخواهید کسب و کارتان را شروع کنید این نکات را در نظر بگیرید.

من هیچ مهارتی بلد نیستم ، چطور باید شروع کنم؟

اینکه هیچ مهارتی بلد نیستید جمله ای کاملا کلی و از نظر من اشتباه است. شما مانند همه افرادی که درمورد کارهای مورد علاقه شان یاد میگیرند میتوانید یاد بگیرید . اگر در حوزه تولید کالا و یا خدمات خاصی علاقه مند هستید و دوست دارید در همان حوزه ، کسب درآمد کنید ، روشهای مختلفی وجود دارد.

با گذراندن یک دوره آموزشی میتوانید آن مهارت را یاد بگیرید. اگر هم در مورد پول پرداخت دوره مشکل دارید ، اینترنت بهترین گزینه برای آموختن است. سایت های بسیاری در ایران و خارج از ایران وجود دارند که میتوانید از طریق آنها آموزش ببینید.

مدتی پیش یکی از دوستانم که به ساخت زیورآلات و بدلیجات علاقه داشت به من پیام داد و درمورد اینکه چطور میتواند این موضوع را یاد بگیرد از من راهنمایی خواست. تنها کاری که کردم این بود که در بخش ترجمه گوگل ترنسلیت (Google translate)  واژه ی ” آموزش ساخت زیورآلات با سیم و سنگ ” را وارد کردم و عبارت لاتین آنرا در یوتیوب جستجو کردم و درنهایت با هزاران کلیپ آموزشی مختلف برای ساخت بدلیجات مواجه شدم  و همین روش را برای آن شخص توضیح دادم.

بعد از مدتی ، تماس گرفت و بخاطر مسیر ساده ای که هیچ هزینه ای برایش نداشت تشکر کرد و خبری را به من داد که مرا بسیار خوشحال کرد. او طبق اصول و راهنمایی های من ،  کسب و کار خودش را در اینستاگرام شروع کرده بود و روز به روز هم حجم فروش و مشتری های بیشتری را جذب میکرد.

points for sale on instagram-min

اگر میخواهید به شما و پیجتان اعتماد کنند ، این نکات را قبل از شروع رعایت کنید

مهم ترین موضوع در فروش در اینستاگرام و در کل فروش اینترنتی ، اعتماد است. اگر بتوانید اعتماد مخاطب و مشتری را جلب کنید آنوقت میتوانید انتظار این را داشته باشید که پولی را که به سختی به دست آورده است را به شما تقدیم کند.

بخش زیادی از فرآیند اعتماد سازی مشتری به سیستم کسب و کار شما و مهارت شما در مذاکره ،  ارتباط با مشتری (CRM) و نحوه فعالیت کسب و کار شما دارد. اما چیزی که در اینجا میخواهیم در مورد آن صحبت کنیم چیز دیگری است که میخواهم آن را با یک مثال برای شما توضیح دهم.

فرض کنید که برای اولین بار با یک شخص در زمینه کاری ، قرار ملاقات دارید ؟ قطعا بهترین پوشش ، بهترین عطر و در نهایت بهترین حالت مو را برای خودتان ایجاد میکنید چرا که بخشی از حس اعتماد سازی در لحظه اول ملاقات شکل میگیرد.

در مورد فروش در اینستاگرام نیز همین موضوع صادق است و مخاطب در لحظات اول با ظاهر پیج شما مواجه میشود. هنگامی که یک مخاطب اولین بار با پیج شما روبرو میشود چه چیزهایی را میبیند ؟

 • لوگو و عکس پروفایل
 • طراحی تصاویر مطالب و یا ویدیو های منتشر شده
 • متن بیوگرافی پیج
 • متن کپشن

اگر میخواهید کسب وکار شما برند شود و در ذهن مشتری بماند و همچنین مشتری به کسب و کار شما اعتماد کند ، بهتر است یک لوگو داشته باشید تا آن را روی محصولات ، روی کارت های مشتری ، روی تمام پست های پیج  و روی پروفایل پیج اینستاگرام قرار دهید.

طراحی تصاویری که در پیج قرار میدهید بسیار مهم است . سعی کنید به بهترین نحو عکاسی کنید . منظور ما این نیست که دوربین چند میلیونی بخرید ویا پول عکاس بدهید. شما میتوانید با کمی خلاقیت با دوربین موبایل ، عکس و ویدیوی حرفه ای تهیه کنید. به تصاویر زیر دقت کنید ، هر دو  با تلفن همراه گرفته شده اند اما این کجا و آن کجا !

متنی که در بیوگرافی مینویسید مهم است . اگر میخواهید اعتماد بیشتری جلب کنید ، سعی کنید شماره تماس خودتان را در متن بیو بنویسید. وجود لینک ارتباط با تلگرام نیز مهم است . در کل هرچقدر راه های ارتباطی بیشتری را برای مشتریان ایجاد کنید نتیجه مطلوب تری را میگیرید.

متن کپشن هم مانند بیو تاثیر زیادی روی فروش دارد. طبق بررسی که تیم بازاریاب دات کام ، روی رفتار مخاطبین پیج های فروش محصول انجام داده است ، متوجه شدیم که همه مخاطبین بلا استثنا به بعد از باز کردن یک عکس ، صفحه را به سمت بالا کشیده و متن کپشن را میخوانند و در این این مرحله به دنبال اطلاعاتی در مورد محصول ، قیمت و راه ارتباطی میگردند.

طبق اصول فروش در شبکه های مجازی و تحقیقات صورت گرفته ، بهتر است قیمت در زیر تصاویر محصولات و در کپشن درج نشود و به جای آن فقط مشخصات محصول و راه ارتباطی ( مانند شماره تماس / دایرکت و یا تلگرام ) ذکر شود تا مشتری برای گرفتن قیمت با شما صحبت کند.  در این صورت شما میتوانید با افرادی که به محصول چراغ سبز نشان داده اند مذاکره کنید و آنها را مجاب کنید تا محصول شما را بخرند . در غیر این صورت اکثر افراد بعد از مواجه شدن با قیمت ، هیچ عکس العملی نشان نداده و در نهایت از پیج خارج میشوند.

content generation

اگر فروش میخواهید ، محتوای حرفه ای منتشر کنید 

بارها به این موضوع اشاره کرده ام که در فروش در اینستاگرام و در کل شبکه های اجتماعی همه چیز شما محتوای شماست. بخشی از محتوا ، مربوط به قسمت ظاهری است که در قسمت قبل راجع به آن صحبت کردیم اما بخش دیگر نوع دیگری از محتواهاست که در نهایت برای شما مخاطبین بیشتری را جذب میکنند.

هر محصول و یا خدماتی را که ارائه میکنید سعی کنید در کنار تصاویر محصول و یا خدماتی که قرار میدهید ، مطالب آموزشی ( عکس و ویدیو ) به صورت مرتبط در اختیار کارابران قرار دهید . برای اینکه این موضوع را بیشتر و بهتر درک کنید به مثال های زیر توجه کنید.

 • اگر میخواهید بدلیجات بفروشید ، تصاویر و ویدیو هایی برای ست کردن هر کدام از محصولاتتان روی پیج قرار دهید .
 • اگر سنگ های قیمتی میفروشید، ، میتوانید در مورد خواص درمانی سنگ ها و سنگ های مربوط به ماه تولد محتوا منتشر کنید.
 • اگر پوشاک میفروشید میتوانید در مورد ست کردن لباس ها ، رنگ های همخوان ، نحوه شستشو و انواع جنس های مختلف پوشاک ، اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران قرار دهید.

advertising

تبلیغات درست ، عامل موفقیت شما

فروش در اینستاگرام با تبلیغات در اینستاگرا م رابطه نزدیک و مستقیمی دارد. اگر میخواهید بفروشید باید بدانید که چطور باید به بهترین نحو تبلیغ کنید . محتوای تبلیغاتی ، زمان تبلیغ ، پیج های هدف برای سفارش تبلیغ  و موارد دیگر ، عواملی هستند که روی نتیجه کار شما تاثیر مستقیم میگذراند. پس اگر میخواهید بفروشید باید اصول تبلیغات در اینستاگرام را بدانید.

پیشنهاد میکنم مطلب زیر را مطالعه کنید :

 • تبلیغات در اینستاگرام

چرا کسب و کار من در اینستاگرام ، نتیجه نمیگیرد؟

نتیجه گرفتن در بحث فروش در اینستاگرام ، به عوامل مختلفی که در این مقاله در مورد آنها صحبت شد بستگی دارند. اما اینها همه بخشی از کار هستند و در نهایت همه چیز به خود شما برمیگردد. داشتن برنامه برای تولید محتوا ، داشتن مهارت مذاکره  و صحبت با مشتری ، فراگرفتن تکنیک های فروش ، اصول بازاریابی و … همه و همه مواردی هستند که شما برای راه اندازی یک کسب و کار و فروش در اینستاگرام به آنها نیاز خواهید داشت. بنابراین هرچقدر که بیشتر یاد بگیرید ، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

از اینکه اینکه وقت گرانبهایتان را برای خواندن این مقاله صرف کردید ، کمال تشکر را داریم

بازاریاب دات کام

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. امیر علی اسکندری می گوید

  جالب بود ، فقط یک سوال ، توی وبسایت بازاریاب فقط درمورد بازاریابی شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام صحبت میکنید یا در مورد کل مباحث بازاریابی و فروش و تبلیغات توی همه فضاهای فیزیکی و مجازی قراره صحبت بشه ؟

  1. rezabahmanian می گوید

   سلام خدمت شما دوست عزیز ، در مورد تمام مسائل مربوط به حوزه بازاریابی فروش و تبلیغات و حتی راه اندازی کسب وکار در فضاهای مختلف صحبت میشه . موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.