بازاریابی شبکه های اجتماعی و 15 نکته اساسی برای موفقیت

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، یکی از متداول ترین روش های بازاریابی است که در چند سال گذشته در ایران قدرت بیشتری گرفته است با باعث رونق گرفتن هرچه بیشتر کسب و کارهایی شده است که روش درست بازاریابی در شبکه های اجتماعی را بلد بوده و پیاده سازی میکنند. همچنین استفاده از شبکه های اجتماعی بخصوص در مورد کسب درآمد از اینستاگرام  از جمله بهترین روش های کار در منزل به حساب می آیند.

تصور غلطی که در بین بسیاری از افراد دیده میشود این است که فکر میکنند برای موفق شدن و فروش محصولاتشان در شبکه های اجتماعی ، همین که یک صفحه یا پروفایل در یک صفحه اجتماعی ایجاد کنند و عکس و مشخصات محصول و یا خدماتشان را قرار دهند کافیست. به همین دلیل است که بسیاری از افراد نا امید شده و خیلی سریع همه چیز را رها میکنند ، غافل از اینکه روش کار آنها اشتباه است و شرایط و پتانسیل شبکه های اجتماعی برای کسب درآمد ، برای همه افراد یکسان است.

اگر شما هم در گذشته مثل چنین افرادی تصور غلطی داشتید و یا اینکه میخواهید کسب و کار خود را در شبکه های اجتماعی بازاریابی کنید ، خواندن این مقاله میتواند برای شما بسیار مفید باشد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، راه رسیدن به معدن طلا

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، راهی است که اگر درست در مسیر آن قرار بگیرید و آن را طی کنید شما را به معدن طلا میرساند . منظور از معدن طلا ، سود بسیار قابل توجهی است که بازاریابی در شبکه های اجتماعی میتواند برای شما به وجود بیاورد.

social networks

15 نکته کلیدی که در مقاله بازاریابی شبکه های اجتماعی خواهید خواند »

 • شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در ایران
 • درست انتخاب کنید
 • تقلید نکات مثبت ، اصلاح نکات منفی
 • صبر ، اولین درسی که باید یاد بگیرید
 • کیفیت ، مهمتر از کمیت
 • مثل ذره بین عمل کنید
 • افراد و صفحهات معروف در حوزه تان را بشناسید
 • محتوا همه چیز است
 • بیشتر گوش کنید ، کمتر حرف بزنید!
 • قدردان باشید
 • آمار بگیرید
 • برنامه محتوایی داشته باشید
 • چرا هر کاری میکنم مشتری ندارم ؟
 • تبلیغات درست و اصولی
 • همیشه حق با مشتری است

فالو کنید

بازاریابی شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مناسب برای بازاریابی در ایران

شبکه های اجتماعی بسیاری در جهان وجود دارند که در آنها موقعیت های مناسب برای بازاریابی محصولات و کسب وکارها وجود دارد اما همه آنها مانند فیس بوک و اینستاگرام و توییتر جهانی نیستند . در ایران نیز همه شبکه های اجتماعی ، پر طرفدار نیستند بنابراین اگر میخواهید بازاریابی در شبکه های اجتماعی را شروع کنید ، در ابتدا باید بهترین های آنها را بشناسید و سپس در آنها شروع به فعالیت کنید.

در زیر 6 شبکه های اجتماعی معروف در بین ایرانیان آمده است . شما میتوانید با اطلاعات آماری زیر بهترین شبکه اجتماعی برای تبلیغات و بازاریابی را انتخاب کنید.

 

فیس بوکبازاریابی شبکه های اجتماعی

 از جمله اولین شبکه های اجتماعی که در فضای اینترنت شکل گرفت و خیلی سریع در بین کاربران محبوب شد ، میتوان به فیس بوک اشاره کرد. این شبکه اجتماعی در سال 2004 کار خودش را شروع کرد و در سال 2012 از مرز 1 میلیارد نفر کاربر گذشت .

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

 

در همان سال یعنی سال 2012 ، جمعیت افرادی که درسطح خاورمیانه در فیس بوک فعالیت میکردند ، 23 میلیون نفر اعلام شد که از این جمعیت 46% مربوط به ایرانی هایی بود که در این فضا فعالیت میکردند. با این درصد در آن سال ، تعداد ایرانی های فعال در فیس بوک ، نزدیک به 11 میلیون نفر بود اما طبق شرایطی که فیس بوک برای ایرانی ها در نظر گرفته بود ( حذف کردن نام ایران از لیست کشور ها و فیلتر بودن آن ) جمعیت افراد حرفه ای و فعال در این شبکه اجتماعی در حدود 2 میلیون نفر تخمین زده شد که عدد قابل توجهی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز محسوب میشود.

از جمله نکات مثبتی که این شبکه اجتماعی دارد ، امکان برگذاری کمپین های تبلیغاتی توسط خود سایت فیس بوک و همچنین امکان استفاده از این شبکه اجتماعی جهت افزایش رتبه سایت در صفحه جستجوی گوگل (سرپ) است و همین عامل باعث شده تا در بین افراد سئو کار و وبمسترها ، محبوبیت زیادی را کسب کند.

 

 

اینستاگرام

بازاریابی شبکه های اجتماعی اینستاگرا م از جمله محبوب ترین شبکه های اجتماعی در بین ایرانیان است که در سال 2010 پا به میدان گذاشت و جزو یکی از بهترین گزینه ها برای بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز به حساب می آید. سرعت رشد و محبوبیت اینستاگرام ، به قدری زیاد بود که همه از رشد سریع این شبکه اجتماعی حیرت زده شدند.

شاید از تعجب شاخ در بیاورید ، اما تعداد کاربران اینستاگرام در مدت فقط 2 ماه توانست مرز ا میلیون نفر را بگذراند و تنها یک سال کافی بود تا رسیدن به آمار  10 میلیون کاربر در جهان را تجربه کند. افرادی که در کسب و کارهای اینترنتی فعالیت میکنند میدانند که این عدد چقدر خارق العاده است و یک جور رکورد شکنی به حساب می آید.

رشد اینستاگرام به قدری زیاد بود که 6 سال بعد از تاسیس ، تعداد کاربران آن به 600 میلیون کاربر رسید. در مورد تعداد کاربران ایرانی این شبکه اجتماعی باید بگوییم که عدد تخمینی از تعداد کل نصب های این نرم افزار در مارکت های مختلف ، چیزی در حدود 20 میلیون کاربر را به طور تخمینی نشان میدهد .

امکاناتی که اینستاگرام به کاربران میدهد ، باعث شده تا به فضای فوق العاده برای راه اندازی کسب و کار ،  بازاریابی و همچنین تبلیغات تبدیل شود. از جمله این امکانات میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • امکان قرار دادن تصاویر و ویدیوها
 • امکان قرار دادن آلبومی تصاویر و ویدیو ها
 • امکان قرار دادن استوری
 • امکان ارسال پیام از طریق دایرکت
 • امکان قرار دادن لینک در استوری و IGTV
 • امکان تبدیل پیج اینستاگرام به فروشگاه ولینک کردن محصولات و …
 • امکان اتصال به فیس بوک و تبلیغات از طریق کمپین های اینستاگرامی

 

پیشنهاد میکنم داستان واقعی زیر را بخوانید (بزودی)

درآمد از اینستاگرام ( داستان واقعی راه اندازی کسب و کار 30 میلیون تومانی من در یک ماه )

تلگرام

بازاریابی شبکه های اجتماعی اگر بخواهیم بهترین بستر ها برای بازاریابی شبکه های اجتماعی در ایران را بررسی کنیم ، قطعا تلگرام یکی از بهترین این بسترها خواهد بود. این شبکه اجتماعی در سال 2013 تولید شد طبق تحقیقات تیم وبسایت بازاریاب ، تعداد کاربران ایرانی این شبکه اجتماعی در مهر ماه سال 1396 ، به مرز45 میلیون کاربر رسید.

این آمار تا قبل از فیلترینگ تلگرام ، به صورت فعال و روزانه در این شبکه اجتماعی فعالیت داشتند تا اینکه در اردیبهشت 1397 این شبکه اجتماعی محبوب توسط مراجع مربوطه ، فیلتر شد . شاید این سوال درذهن شما شکل بگیرد که تعداد افرادی که اکنون و بعد از فیلتر شدن تلگرام ، در این شبکه اجتماعی فعالیت دارند چقدر است ؟

طبق آمار وبسایت خبری  iqna.ir  تعداد کاربران ایرانی که از طریق روشهای مختلف به تلگرام متصل شده و از آن استفاده میکنند در حدود 79 % است . یعنی با فرض 45 میلیون کاربر در سال 96 میتوان تعداد کابران فعلی تلگرام را در حدود ، 35 میلیون و 550 هزار نفر تخمین زد. چنین عددی نشان میدهد هنوز هم میتوان از پتانسیل این تلگرام برای بازاریابی استفاده کرد.

تصاویر زیر آمار جالبی را در مورد تلگرام در اختیار شما قرار میدهند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

لینکدین

بازاریابی شبکه های اجتماعی لینکدین یک شبکه اجتماعی تخصصی برای بهبود کسب و کارها و  بر اساس روابط تجاری است که در سال 2002 تاسیس و در سال 2003 به طور رسمی کار خود را شروع کرد.  از لیندکدین میتوان به بهترین نحو در بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده کرد . از جمله کارهای دیگری که در این شبکه اجتماعی میتوانید به انجام دهید ، ارتباط گرفتن با افرادیست که در زمینه کاری شما فعالیت میکنند.

کاربرد لینکدین به همین جا محدود نمیشود و افرادی که به دنبال استخدام متخصصین هستند میتوانند به راحتی به افراد بسیاری را برای این منظور پیدا کنند. استفاده از لینکدین بسیار ساده و راحت است ، با این وجود اگر تمایل دارید به بهترین نحو از این شبکه اجتماعی استفاده کنید ، پیشنهاد میکنم  از لینک زیر استفاده کنید.

پیشنهاد میکنم داستان واقعی زیر را بخوانید (بزودی)

درآمد از اینستاگرام ( داستان واقعی راه اندازی کسب و کار 30 میلیون تومانی من در یک ماه )

توییتر

بازاریابی شبکه های اجتماعی توییتر یک شبکه اجتماعی بر مبنای انتقال سریع اطلاعات است و یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی درجهان است که در سال 2006 تاسیس شد. این شبکه اجتماعی با داشتن سیستم میکروبلاگینگ جزو یکی از بهترین شبکه های اجتماعی در زمینه بازاریابی شبکه های اجتماعی شناخته میشود.

تعداد کاربران توییتر در سال 2012 و بعد از گذشت 6 سال پس از تاسیس به بیش از 100 میلیون کاربر رسید که در هر روز 340 میلیون توییت ارسال میکردند و بیش از 1.6 میلیون سرچ ( جستجو در آن انجام میشد. به نقل از خبرگزاری ایسنا ، تعداد کاربران توییتر در ماه های سوم و چهارم سال 2017 ، 330 میلیون کاربر بوده است.

محبوبیت توییتر زمانی شدت گرفت که دو شاخصه خودش را ایجاد که این دو شاخصه به این شبکه اجتماعی رنگ و بویی تازه دادند. شاخصه اول شعار توییتر بود که در سال 2006 با شعار ” چه کاری میکنید ؟ ” شروع به فعالیت کرد  و سپس در سال 2009 میلادی این شعار به ” چه اتفاقی در حال رخ دادن است ؟ ” تغییر کرد که تاثیر بسیار زیادی روی جذب مخاطبین این شبکه اجتماعی گذاشت. شناسه دوم آن تعداد محدود کارکترها در هنگام توییت کردن است. کاربران برای توییت کردن ، به اندازه 280 کارکتر میتوانند متن بنویسند. علاوه بر این مورد کاربران میتوانند عکس ، ویدیو و صوت هم ارسال کنند و  از قابلیت های مفید توییتر برای سئو کارها امکان دادن لینک به سایت و وبلاگ است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

درست انتخاب کنید

هرکسی میتواند از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی استفاده کند اما نکته ای که وجود دارد این است که کدام شبکه های اجتماعی برای بازاریابی در زمینه فعالیت شما مناسب هستند ؟

به طور کلی افراد مختلف در دو زمینه در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند

 • فروش محصول ( خدمات / کالای فیزیکی)
 • تولید محتوا

در هرصورت شما یا باید برای فروش محصولاتتان بازاریابی کنید ویا برای جذب توجه . منظور از جذب توجه ، جذب افرادی است که برای مطالعه مطالب و محتوای پیج شما را دنبال میکنند.

برای افرادی که به صورت حرفه ای در زمینه دیجیتال مارکتنیگ فعالیت میکنند ( مانند افرادی که سایت دارند ) استفاده از همه شبکه های اجتماعی ذکر شده در قسمت قبل به نحوی ضرورت دارد . اما برای افرادی که دارای کسب و کارهای فیزیکی ( مثل فروشکاه پوشاک ، کسب و کار های خانگی ، کافه و رستوران ها و … ) و همچنین تولید محتوا در سطح شبکه اجتماعی ( مثل پیج ها و کانال های معروف اینستاگرام و تلگرام که در موضوعات مختلف مثل سرگرمی ، علمی و … ) هستند و میخواهند فعالیتشان را در شبکه های اجتماعی آغاز کنند ، استفاده از تمام شبکه های اجتماعی توصیه نمیشود.

برای دسته دوم فعالیت در اینستاگرام و تلگرام پیشنهاد شده و در مراتب بعد اگر توانایی تمرکز روی شبکه های اجتماعی دیگر را داشتند ، فیسبوک و توییتر پیشنهاد میشود.

پیشنهاد میکنم داستان واقعی زیر را بخوانید (بزودی)

درآمد از اینستاگرام ( داستان واقعی راه اندازی کسب و کار 30 میلیون تومانی من در یک ماه )

بازاریابی شبکه های اجتماعی

تقلید نکات مثبت ، اصلاح نکات منفی

تقلید کردن اولین مرحله برای یاد گرفتن است. هرکسی زمانی که میخواهد چیزی را یاد بگیرد ابتدا از کسی که آن کار را بلد است تقلید کرده و کم کم بعد از پیدا کردن تسلط کافی ، میتواند ایده های جدید خودش را در آن کار پیاده سازی کند.

در مورد بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز به همین صورت است. اگر میخواهید پیجی راه اندازی کرده و بازاریابی را شروع کنید ، باید در ابتدا افرادو یا پیج هایی که زمینه کاری شما فعالیت میکنند را بشناسید . ویژگی های مثبت آنها را یادداشت برداری کرده و در کار خودتان پیاده سازی کنید و اگر فکر میکنید که در جایی نقطه ضعفی دارند سعی کنید که آن کار را در مورد صفحه خودتان انجام ندهید.

برای اینکه نقاط ضعف و خواسته مخاطبین را دقیقا بفهمید میتوانید سری به کامنت هایی که دنبال کننده های صفحات پربازدید در زمینه کاری خودتان قرار میدهند بزنید. از چه چیزی تعریف کرده اند ؟ چه چیزی را طلب کرده اند ؟ از چه چیزی ناراحت هستند و گله کرده اند ؟ همه این موارد دید وسیع وفرصت هایی را در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید بهتر از افراد دیگر کار کرده و در نهایت نتیجه بهتری بگیرید.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

صبر اولین درسی که باید یاد بگیرید

نکته مهمی که در بازاریابی شبکه های اجتماعی وجود دارد صبر است و از قدیم گفته اند ، گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی …

شاید مسخره به نظر برسد اما عامل شکست بسیاری از مشاغل در شبکه های اجتماعی این است که صبر نمیکنند. هیچکس یک شبه صاحب یک پیج با ده ها و یا صد ها هزار مخاطب نشده است. افرادی که بتوانند در کارشان ثابت قدم مانده و پشتکار داشته باشند و دائما سعی کنند تا کارشان را بهتر انجام بدهند ، در نهایت اشتباهت خود را برطرف کرده و با استفاده از سعی و خطا ، روش هایی را یاد میگیرند که به آنها کمک میکند روز به روز پیشرفت بیشتری را تجربه کنند.

راز جالبی که درمورد شبکه های اجتماعی وجود دارد این است که در ابتدای مسیر ، رشد کردن کمی مشکل به نظر میرسد و ممکن بعد از چند ماه نسب به سایر پیج ها ، تعداد کمی دنبال کننده و مخاطب را جذب کنید ، اما با گذشت زمان رشد حالت تصاعدی به خود میگیرد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بنابراین صبور باشید ، چرا که بعد ها نتیجه صبر و پشتکارتان را برداشت خواهید کرد.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

کیفیت ، مهمتر از کمیت

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، یعنی استفاده از جمعیت واقعی انسانهایی که در یک فضا جمع شده اند . با این تعریف یعنی استفاده از هرگونه از روشهای جذب مخاطب که به نحوی بیراهه هستند ، درست نیست .

پس

 • خرید فالور فیک ممنوع
 • استفاده از نرم افزارهایی مانند فالور بگیر و لایک بگیر ممنوع
 • استفاده از ربات های فالو آنفالو ممنوع
 • خرید ممبر فیک ممنوع

شاید با خودتان بگویید ، با استفاده از ربات و نرم افزارهای فالو بگیر ، ما فالورهای واقعی جذب میکنیم پس چرا این کار در بازاریابی شبکه های اجتماعی و راه اندازی کسب و کار در فضای مجازی اشتباه است ؟ اجازه بدهید این سوال را با سوال جواب بدهم  …

شما برای فروش محصول و یا تولید محتوا به چه کاربری نیاز دارید ؟ کاربر سالم و کسی که به محتوا و محصول شما علاقه مند باشد . فرض کنید در زمینه فروش اتومبیل فعالیت میکنید و یک پیج در زمینه معرفی خودرو و محصولات نمایشگاهتان دارید . اگر با استفاده یکی از روش های بالا ، افرادی شما را فالو کنند که به موضوع فعالیت شما هیچ علاقه ای ندارند چه اتفاقی می افتد ؟ طبیعی است که آنها شما را صرفا فالو کرده اند و بعد از مدتی از دنبال کردن شما دست میکشند و قطعا چنین افرادی هیچگاه به مشتری کسب و کار شما تبدیل نخواهند شد.

مورد دیگری که معمولا در مشاوره به کسب و کارهای مختلف با آن برخورد میکنم این است که آنها تصور میکنند برای شروع و جلب اعتماد مخاطبین ، حتما باید تعدادی فالور فیک در پیجشان داشته باشند که این باور هم بسیار غلط است. فالوری که به موضوع شما علاقه نداشته باشد و همچنین فالورهای فیک ، با مطالبی که شما منتشر میکنید تعامل نخواهند داشت مخاطبین واقعی باهوش هستند و این موضوع را متوجه میشوند.

وقتی تعدادلایک پست های شما با تعداد فالور ها متناسب نباشد مشخصا هر کسی به فیک بودن فالورها پی میبرد و این یعنی عدم اعتماد یک کاربر واقعی.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

مثل ذره بین عمل کنید

نکته مهم دیگری که در بازاریابی شبکه های اجتماعی اهمیت دارد این است که باید روی یک موضوع تمرکز کنید. داشتن یک پیج برای بازاریابی ساعت ، لوازم خانگی برقی ، لوازم دکوری  و یا داشتن یک پیج برای قرار دادن هر نوع محتوایی ( طنز ، علمی و … ) اشتباه است . یک موضوع را برای کارتان انتخاب کرده و روی آن متمرکز شوید . مانند ذره بینی که نور آفتاب را در یک نقطه متمرکز میکند. تنها در این صورت است که شما میتوانید به نتایج خوب و قابل توجهی دست پیدا کنید . ضمنا تمرکز روی یک کار شما را یک متخصص در آن زمینه نشان میدهد و باعث برند شدن وبالارفتن سرعت رشدتان نیز خواهد شد.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

افراد و صفحات معروف در حوزه تان را بشناسید

شناخت افراد و صفحات معروف با تعداد دنبال کنندگان و کاربران در حوزه شما ، اطلاعات خوب و مفیدی را در اختیار شما قرار میدهد . ارتباط برقرار کردن با صاحبان این پیج ها به شما کمک میکند تا بتوانید اطلاعات و روش های پیشرفت و بهتر شدن را یاد گرفته و در بازاریابی شبکه های اجتماعی رشد بسیار خوبی را تجربه کنید . یادتان نرود در فضای اینترنت باید دائما به روزبود و این مسئله درمورد شبکه های اجتماعی نیز صدق میکند.

هر چند مدت یک بار ، نرم افزارهای شبکه های اجتماعی آپدیت های جدید را ارائه میدند و قوانین جدیدی را وضع میکنند که روی کار شما و همه کسانی که در این فضا مشغول به کار هستند ، تاثیر میگذارد بنابراین دانستن اخبار و روش های جدید ، برای هر کسی لازم است.ارتباط به ادمین پیج ها و کانالهای دیگر به شما کمک میکند تا همیشه از اخبار جدید مطلع بوده و در مواردی که با مشکلی رو برو میشوید ، از تجربه آنها بهره لازم را ببرید.

 

محتوا همه چیز است

محتوا همه چیز است . فرقی نمیکند از بازاریابی شبکه های اجتماعی برای چه کاری استفاده میکنید .  فروش محصول یا تولید محتوا ! درهر صورت باید محتوای باکیفیت تولید کنید چرا ک مهم ترین عامل و قلابی که باعث جذب مخاطب به صفحه و یا کانال شما میشود ، محتوا است.

اگر محصول میفروشید در زمینه کاریتان به مخاطبین اطلاعات بدهید. از تصاویر و فیلم های باکیفیت استفاده کنید. لوگو پیج و یا کانالتان را روی مطالبی که منتشر میکنید ، قرار دهید. در نوشتن متن ها دقت کنید و سعی کنید متن های جذاب برای پست ها قرار بدهید. هرچقدر که تمرکز بیشتری روی مطالب بگذارید ، نتیجه بهتر و مطلوب تری را خواهید گرفت.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بیشتر گوش کنید ، کمتر حرف بزنید!

مشکل بسیاری از کسب و کار های این است که به صحبت های مخاطبین خود گوش نمیدند. اگر میخواهید در حوزه بازاریابی شبکه های اجتماعی فعالیت کنید باید گوشهایی شنوا داشته باشید و کمتر صحبت کنید. بسیاری از افرادی از من مشاوره گرفته اند همین مشکل را داشتند. بدون توجه به صحبت ها و نیاز مخاطب پست های مختلف منتشر میکنند.

اگر صاحب یک پیج اینستاگرام هستید ، سعی کنید پیج های دیگر رقبا را ببینید . ببینید کدام یک از مطالب یا چه موضوعی بیشترین بازدید و یا لایک را داشته . برای کدام پست افراد بیشتری کامنت قرار داده اند ؟ این اطلاعات به شما در مورد این که چه مدل پست هایی را باید روی پیجتان قرار بدهید ، نکات مفیدی را نشان میدهند.

کار دیگری که باید بکنید این است که همیشه پیام هاو کامنت های مخاطبیتان را خوانده وبه آنها پاسخ بدهید. ازآنها بپرسید که از چه مطالبی بیشتر خوششان میآید . از ابزارهای مختلف نظر سنجی در کانال تلگرام ویا استوری در اینستاگرام استفاده کنید. در نهایت همان چیزی را به مخاطب بدهید که میخواهد.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

قدردان باشید

اگر میخواهید کاربرانی همیشه فعال داشته باشید ، باید قدردان آنها باشید چرا که آنها هستند که به صفحه شما و یا محصولات شما بها میدهند و در صورتی که آنها نباشند بازاریابی شبکه های اجتماعی شما هیچ نتیجه ای نخواهند داشت.

اگر پیج شما در زمینه تولید محتوا فعالیت میکند ، هر از چند گاهی پیام تشکری برای کاربرانتان منتشر کنید و از اینکه توجهشان را به صفحه و مطالب شما متمرکز کرده اند و وقتشان را صرف خواندن مطالب شما میکنند تشکر کنید. در زیر تمام مطالبی که منتشر میکنید هم همیشه یک پیام تشکر قرار دهید. پیشنهاد میکنم حتما اینکار را انجام دهید تا نتیجه فوق العاده آن را ببینید.

درصورتی که محصول میفروشید نیز هر از چند گاهی در قالب یک پست و  همچنین در زیر تمام مطالب منتشر شده ، از مشتری ها و مخاطبین ( حتی کسانی که از شما چیزی نخریده اند و حتی شما را نقد میکنند ) تشکر کنید.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

آمار بگیرید

یکی از امکاناتی که برخی از شبکه های اجتماعی در اختیار کاربرانشان قرار میدهند ، استفاده از آمارهای مربوط به بازدید کاربران و آمار وضعیت کلی صفحه است  که کمک بسیار زیادی به بازاریابی شبکه های اجتماعی میکند.

شما میتوانید از طریق این آمارها وضعیت پیج را به صورت روزانه بررسی کنید. در اینستاگرام و توییتر این آمار را براحتی میتوانید بدست بیاورید. در اینستاگرام برای دیدن این آمار باید وارد قسمت insight  بروید و این بخش زمانی برای شما فعال میشود که پیج شما در حالت بیزینس (Bussiness ) باشد. برای بیزینس کردن پیج در اینستاگرام میتوانید وارد بخش تنظیمات (settings) شده و گزینه Switch to Bussiness Profile  را انتخاب کنید.

در صورتی که با نحوه بیزینس کردن پروفایل اینستاگرام و کار کردن با آمار و ارقام insight  ، اطلاعاتی ندارید میتوانید از طریق لینک زیر ، آموزش کاملا رایگان و کامل این امکانات بسیار مفید در بازاریابی را ببینید.

پیشنهاد میکنم مطلب زیر را بخوانید (بزودی)

آموزش بیزینس کردن پروفایل اینستاگرام + آموزش کار کردن با آمار اینستاگرام (insight)

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

برنامه محتوایی داشته باشید

یکی از مسائلی که در نقش مهمی در موفقیت بازاریابی در شبکه های اجتماعی دارد ، داشتن برنامه تولید کردن و قرار دادن محتواست . راه اندازی و هدایت پیج اینستاگرام ، فیس بوک ، کانال تلگرام و … شاید کاری ساده به نظر برسد اما باید این نکته را خاطر نشان کنم همه پیج های موفق ، چه در زمینه فروش محصول و چه در زمینه تولید محتوا برای صفحات شبکه اجتماعیشان برنامه محتوایی دارند.

داشتن برنامه محتوایی یعنی اینکه برفرض مثال شما هر روز در ساعت های مشخصی که کاربران در آن ساعت ها بیشترین فعالیت را دارند ، محتوای خود را منتشر کنید . بسته به نوع فعالیت شاید مشخص کنید که در هر روز چه تعداد پست باید منتشر شود . ( مثلا اگر صفحه محتوایی انتشار خبر راه اندازی کرده اید ، باید روزانه ببین 3 تا 5 مطلب روی پیج منتشر کنید ، اما همین عدد برای پیج های فروش محصول ممکن است دو روز یک بار باشد ، یعنی هر دو روز یک مطلب یا محصول روی صفحه منتشر کنند )

اهمیت این موضوع  در بازاریابی شبکه های اجتماعی ، یعنی داشتن برنامه محتوایی را اینطور بیان میکنم : فرض کنید کاربران و مخاطبین شما پرندگانی هستند که به واسطه دانه هایی ( مطالب و پست هایی که منتشر میکنید ) دور شما جمع شده اند . تا زمانی که شما خوراک این پرندگان را تامین میکنید در کنار شما خواهند ماند و در غیر اینصورت خیلی سریع یک جایگزین ( رقیب شما ) بجای شما پیدا خواهند کرد.

بنابراین سعی کنید که یک تقویم تولید محتوا برای خودتان ایجاد کنید و از چند روز قبل مطالب مربوط به 4 تا 5 روز آینده را آماده کنید تا مجبور نباشید هر روز مطلب مربوط به همان روز را تهیه کنید.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

چرا هر کاری میکنم مشتری ندارم ؟

مسئله ی دیگری که بارها در مشاوره ها ، از طرف افرادی که فروشنده محصول هستند مطرح میشود این است که چرا هر کاری که میکنم ، مشتری ندارم . زمانی که با چنین افرادی هم صحبت میشوم معمولا متوجه میشوم که فعالیت بازاریابی شبکه های اجتماعیشان را به تازگی شروع کرده اند و یا برنامه درستی برای اینکار ندارند . همانطور که بالاتر گفتیم یکی از عناصر مهم و پایه ای برای موفق شدن در بازاریابی شبکه های اجتماعی ، صبور بودن و تلاش کردن است.

شما باید هر روز کارهای روتینی را انجام بدهید که ممکن است زود خسته بشوید اما اگر واقعا به دنبال موفقیت هستید تنها راه چاره انجام کارهای روتین اما باکیفیت است. یعنی پست و محتوای باکیفیت و در نهایت تبادل و تبلیغات درست.

نرخ تبدیل به مشتری ، ملاکی است که با استفاده از آن میزان تبدیل افراد جذب شده به مشتری محصول را اندازه گیری میکنند . در کسب و کارهای اینترنتی ، بهترین نرخ تبدیل 0.01 است. یعنی از هر 1000 دنبال کننده ، 10 مشتری برای شما ایجاد شود. البته بارها با مواردی برخورد کرده ام که نرخ تبدیل بیشتر از این عدد بوده اما معیار کلی که در نظر گرفته میشود همین عدد است.

برای رسیدن به موفقیت باید روش های افزایش مخاطبین را به صورت مداوم انجام دهید تا در نهایت نتیجه مطلوب را بدست بیاورید. کسب و کارهای اینترنتی دقیقا همانند درخت بامبو هستند. درخت بامبو بعد از کاشته شدن در خاک 4 سال در زیر خاک میماند و ریشه هایش رشد میکنند . بعداز گذشت چهار سال ، جوانه بامبو سر ازخاک بیرون می آورد و بعد از آن تنها چند ماه طول میکشد تا ارتفاع این درخت به بالای 30 متر برسد.

در کارهای اینترنتی هم دقیقا به همین شکل است. زمان و انرژی که شما در ابتدای کار میگذارید زیاد است  و شما هر روز به بذری که کاشته اید ، آب میدهید . شاید در ابتدای کار نتیجه خاصی حاصل نشود و سرعت رشد به شدت کم باشد اما بعد از گذشت مدتی ، سرعت رشد شما به شدت بیشتر شده و درآمد بسیار زیادی را در نهایت برای شما به همراه خواهد داشت. درآمدی که تمام زحمات ابتدای کار شما را جبران خواهد نمود.

پیشنهاد میکنم مقاله زیر را بخوانید

روش های افزایش فالور اینستاگرام برای ساخت پیج حرفه ای و درآمدزا

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

تبلیغات درست و اصولی

تبلیغات عنصر همیشگی برای سرعت بخشیدن به رشد هر کسب و کاری است. شاید در نگاه اول تبلیغ کردن بسیار ساده به نظر برسد اما نکته دقیقا همینجاست. شما برای چه چیزی تبلیغ میکنید ؟ میخواهید مخاطبینتان را افزایش دهید؟ میخواهید محصولی را بفروش برسانید ؟ میخواهید برندسازی انجام دهید ؟

بعد از اینکه هدف از تبلیغ مشخص شد ، باید بهترین محتوای تبلیغاتی  را تهیه کنیم و در فضای درست و در زمان درست تبلیغ کنیم . همه اینها عواملی هستند که بر روی نتیجه تبلیغات تاثیر مثبت و یا منفی میگذراند. بگذارید یک مثال واقعی که با آن مواجه شدم را برایتان شرح دهم.

دو سال پیش به منظور افزایش دادن تعداد فالورهای یکی از پیج های محتوایی در شبکه اجتماعی اینستاگرام  اقدام کردیم وقرار شد به فاصله چهار روز ، دو کمپین تبلیغاتی برگذار کنیم. مرحله اول یعنی تولید محتوای خوب برای تبلیغ را پشت سر گذاشته و دو کلیپ تبلیغاتی متفاوت و قوی تولید کردیم .

20 پیج قوی با تعداد فالور بالا  برای برگذاری کمپین  تبلیغاتی انتخاب شدند و قرار شد که این کمپین در روز دوشنبه شب و جمعه ظهر اجرا شوند . قرار شد در هر دو روز تبلیغاتی در 20 پیج منتخب تبلیغ انجام شود. روز دوشنبه رسید و ما تبلیغ را اجرا کردیم اما نتیجه خیلی بدتر از چیزی بود که انتظارش را داشتیم. تصور ما این بود که بعد از 24 ساعت حداقل ، 20 هزار نفر جذب خواهند شد اما فقط 2 هزار نفر به تعداد مخاطبین قبل اضافه شد.

کمپین تبلیغاتی دوم در روز جمعه در بین همان 20 پیج دوباره تکرار شد اما نتیجه کاملا متفاوت بود. اینبار به جای 20 هزار نفری که انتظارش را داشتیم 30 هزار نفر به تعداد فالورهای پیج اضافه شد.  محتوای هر دو روز عالی بود چرا که قبل اجرای هر کمپین آنها را در پیج های کوچک تر تست میکردیم. پیج های انتخابی برای اجرای تبلیغات هم که یکی بودند پس مشکل چه چیزی بود ؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که مشکل کار ما این بود که در زمان مناسب تبلیغ نکرده بودیم. شب ها ترافیک افرادی که در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند بسیار زیاد است اما مشکل اصلی این بود که زمان اجرای کمپین دقیقا با زمان پخش برنامه نود یکی شده بود. همین عامل باعث شد تا کمپین با شکست مواجه شود.

این تنها یک مثال بود تا متوجه شوید برای گرفتن بهترین نتیجه در تبلیغات و بازاریابی شبکه های اجتماعی باید درست و اصولی عمل کرد .

پیشنهاد میکنم مطالب زیر را مطالعه کنید (بزودی )

تبلیغ در اینستاگرام

تبلیغ در تلگرام

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

همیشه حق با مشتری است

نکته آخر در بازاریابی شبکه های اجتماعی همین یک جمله ساده است. همیشه حق با مشتری است . منظور از مشتری تنها خریداران محصول نیستند. همه مخاطبین و کاربران پیج  و یا کانال شما ، مشتری شما هستند.

اگر میخواهید در این فضا فعالیت کنید این را بدانید که باید از جنبه بسیار بالایی برخوردار باشید. این را بدانید که شاید افرادی شما را نقد کنند و در بدترین حالت به شما توهین کنند .در چنین شرایطی صبور باشید و سعی کنید آرامشتان را حفظ کنید و این را بدانید که افتادن یک سنگ یا یک صخره درون دریا ، هیچ تاثیری روی آن نخواهد گذاشت . دل و فکرتان مانند دریا بزرگ باشد. به مسیرتان ادامه بدهید . درصورتی که به شما نقدی شد با خوش رویی به آن گوش کنید و در صورتی که به پیشرفت شماکمک میکرد آن را عملی کنید.

اگر فروشنده محصول هستید این را بدانید که همه چیز در شبکه اجتماعی اعتماد است. وقتی مشتری تنها از طریق یک صفحه با شما ارتباط گرفته است ، بنابراین باید هرجور که شده اعتمادش را جلب کنید و حق را به او بدهید. باید سعی کنید او را درک کنید و مشکلاتش را برطرف کنید تا در نهایت از شما خرید کند و متقاعد شود تا پولی را که به زحمت بدست آورده را به شما تقدیم کند.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتواند به موفقیت هر چه بیشتر شما کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.